Artykuły


Zapraszamy do lektury naszych artykułów na temat uzależnień, ich rozwoju, przebiegu i leczenia. Opisujemy uzależnienia, które leczymy w naszym prywatnym ośrodku terapii uzależnień – alkoholizm, dopalacze, hazard, lekomanię i narkomanię. Mamy nadzieję, że opisana przez nas charakterystyka poszczególnych chorób wzbogaci świadomość i wiedzę wielu osób poszukujących pomocy dla siebie bądź dla swoich bliskich.

Leczenie odwykowe to proces trudny i wymagający czasu. Tak jak uzależnienie nie rozwinęło się w ciągu jednego dnia, tak samo po jednym dniu terapii nie da się w pełni wrócić do zdrowia. Warto uświadomić sobie, że samodzielne zerwanie z nałogiem jest praktycznie niemożliwe. Bez specjalistycznej pomocy nawet długotrwałe okresy abstynencji skończą się nawrotem choroby. Terapia w ośrodku odwykowym daje solidne podstawy do życia bez nałogu i zapewnia wsparcie także po zakończeniu pobytu.

Uzależnienie niszczy zdrowie fizyczne i psychiczne. Może odebrać człowiekowi wszystko, co do tej pory osiągnął. Jeżeli czujesz, że masz problem, nie zwlekaj. Zadzwoń i skorzystaj z pomocy specjalistów.

Przeczytaj:

 • Alkoholizm

  Choroba alkoholowa polega na utracie kontroli nad ilością spożywanego alkoholu. Tak naprawdę żadna spośród wielu definicji nie obejmuje wszystkich aspektów alkoholizmu. Na naszych stronach znajdziecie m.in. opis rozwoju uzależnienia, kryteriów diagnostycznych, skutków choroby i przebiegu leczenia. Dowiecie się również czym jest koalkoholizm i DDA.

 • Dopalacze

  Choć tak wiele mówi się o fatalnych, często śmiertelnych, skutkach zażywania dopalaczy, to wciąż jedna z najpopularniejszych substancji odurzających wśród młodych ludzi. Są to mieszanki substancji psychoaktywnych, których nie ma na liście substancji kontrolowanych przepisami. Niejasny skład chemiczny i sprzedaż z ominięciem przepisów czynią z dopalaczy olbrzymie zagrożenie.

 • Hazard

  Według badań poziom substancji neurochemicznych w mózgu gracza podczas gry niczym nie różni się od mózgu narkomana tuż po zażyciu narkotyku. Hazard może dopaść każdego, bez względu na płeć, wiek czy wykształcenie. Prowadzi nie tylko do strat materialnych i emocjonalnych, ale także do depresji, a nawet zagrożenia bezpieczeństwa w wyniku kontaktów ze światem przestępczym.

 • Lekomania

  Do rozwoju uzależnienia od leków prowadzą najczęściej farmaceutyki oddziałujące na ośrodkowy układ nerwowy, powodujące zmianę emocji, doznań psychicznych, wpływające na zachowania. Najczęściej są to leki z grupy benzodiazepin, tj. uspokajające, przeciwlękowe, nasenne bądź rozluźniające mięśnie. W naszym ośrodku terapii uzależnień prowadzimy terapię lekomanii.

 • Narkomania

  Obecnie narkomania jest jednym z największych problemów społecznych populacji na świecie. W odróżnieniu od alkoholizmu, w narkomanii oprócz uzależnienia psychicznego i fizycznego, występuje także silne uzależnienie społeczne. Chory uzależnia się od specyficznych stanów emocjonalnych, związanych z przyjemnością, ekscytacją, rozluźnieniem czy zmienioną świadomością.

 • Odtrucie poalkoholowe

  Pierwszym krokiem na drodze leczenia osoby długotrwale pijącej jest odtrucie poalkoholowe zwane detoksem. Pod kontrolą lekarską pacjent otrzymuje leki łagodzące skutki zespołu abstynencyjnego (drgawki, wymioty, omamy, bezsenność, zaburzenia pracy serca itp.) oraz elektrolity. Detoks ma za zadanie również zminimalizować ryzyko wystąpienia napadu padaczkowego.

 • Pytania o alkohol
 • Pytania o narkotyki

Zadzwoń do nas. Telefon: +48 691 103 691

Zadzwoń terazZadzwoń teraz